Opuchnięta twarz – co dalej?
Zastoje limfatyczne są bardzo popularnym problemem. Opuchnięta twarz to jeden z najczęściej spotykanych wyzwań, z którymi mierzą się moje klientki. Właśnie dlatego, uważam, że praca z odpowiednim przepływem limfy to podstawa i jeden z istotniejszych czynników wpływających na to, co dzieje się z twarzą wraz z upływem czasu. Często dochodzi do deformacji twarzy, która przybiera postać nabrzmiałej i w żaden sposób nieprzypominającej wyglądu sprzed lat. Zobacz, co jest tego powodem i jak możesz pozbyć się opuchlizny ze swojej twarzy.
Układ limfatyczny i jego rola
Główną rolą limfy jest odprowadzanie ubocznych produktów metabolizmu oraz toksyn. Z wiekiem z różnych powodów układ limfatyczny działa coraz mniej sprawnie. Limfa nie ma swojej typowej pompy, w przeciwieństwie do krwi, którą pompuje serce. Stąd jej gorsze i mniej sprawne krążenie. Krąży ona dzięki ruchowi mięśni, dlatego mówi się w tym przypadku o „pompie mięśniowej”. Dzięki ruchowi mięśni limfa jest tłoczona i dlatego też warto dbać o aktywność fizyczną całego ciała.
Pewnie nieraz zdarzyło Ci się obudzić z opuchniętą twarzą oraz ciałem. W nocy mało się poruszamy, a w zasadzie jedyny konkretny ruch wykonuje klatka piersiowa podczas oddychania. To jednak za mało, żeby limfa krążyła dostatecznie mocno.
Na pewno bardzo dużą rolę w upośledzeniu działania układu limfatycznego mają częste infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybiczne. Czasem zakażenie pasożytami będzie również miało odzwierciedlenie w zatrzymaniu limfy i nabrzmiałości ciała. Infekcje powodują zaburzenia w budowie i działaniu przede wszystkim węzłów limfatycznych oraz dróg limfatycznych. W efekcie tkanki są spuchnięte i pełne od nadmiaru płynów ustrojowych i toksyn. Jeśli taka sytuacja ma miejsce przez dłuższy czas, to dochodzi do trwałych zmian powodujących również zmiany w wyglądzie. Często możemy tego typu zajścia zaobserwować w okolicach oczu i podbródka, również bruzdy nosowo-wargowe mogą być znacznie bardziej zaznaczone przez zbierający się płyn w fałdzie podkreślającej bruzdę.
Ogromne znaczenie dla zatrzymania limfy mają hipertonusy mięśni związane z okolicą szyi, karku oraz ramion. Jeśli mięśnie są bardzo napięte, wręcz twarde jak skała to limfa z twarzy i szyi nie ma jak spłynąć do głównych naczyń limfatycznych. W takiej sytuacji niezbędne są ćwiczenia korygujące całą sylwetkę, wizyty u rehabilitanta, który pomoże zlikwidować napięcia oraz techniki relaksacyjne jak medytacja, spacery itp.
Pewne choroby jak choroby nowotworowe, w tym usunięcia węzłów chłonnych, uszkodzenia mechaniczne, choroby i zaburzenia hormonalne powodują utrudnione przemieszczanie się limfy.
Zdarza się także, że cała twarz jest opuchnięta. Opuchliznę dla niewprawnego oka nietrudno jest pomylić z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jeśli opuchlizna utrzymuje się bardzo długo chociażby w okolicy oka może to doprowadzić do trwałej zmiany ze względu na powstanie przepukliny. Jeśli już do tego dojdzie odwrócenie takiego stanu rzeczy jest praktycznie niemożliwe, co najwyżej można tylko częściowo poprawić wygląd tej okolicy. Drugi podbródek i nieładny zarys żuchwy również bardzo często jest spowodowany zastojami limfatycznymi. Problem niesprawnie działającego układu limfatycznego nie sprowadza się jedynie do samego wyglądu, czyli opuchlizny tkanek, ale również można powiedzieć wprost – do zatrucia całego organizmu toksynami, które nie są sprawnie odprowadzane do dalszych dróg odpowiedzialnych za ich wydalenie. W oczywisty sposób będzie to przyspieszało procesy starzenia się organizmu.
Jak naprawić przepływ limfy na twarzy? Praca i ruch mięśni
Aby transport limfy przebiegł prawidłowo, niezbędna do tego jest tzw. pompa mięśniowa, czyli wprost mówiąc praca i ruch mięśni. Ma to znaczenie oczywiście nie tylko w przypadku samej twarzy, ale również dotyczy to całego organizmu. Dlatego ruch, czyli aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia jak i wyglądu. Wiadomo, że twarz czy też głowa nie stanowi osobnego elementu tylko jest jednym z wielu składających się i wspólnie funkcjonujących w ciele ludzkim. Dlatego też, aby cały układ limfatyczny działał sprawnie należy zadbać o aktywność fizyczną całego ciała, w tym również twarzy. Ćwiczenia twarzy są bardzo pomocne. Dzięki nim limfa znacznie lepiej jest transportowana swoimi drogami. Również bardzo duże znaczenie mają odpowiednie masaże i drenaże limfatyczne. Wiele z nich można wykonywać samodzielnie, ale także warto regularnie odwiedzać wykwalifikowanych specjalistów w masażach i drenażach twarzy oraz ciała. Pocieszające jest to, że o ile nie występują większe problemy zdrowotne oraz zaburzenia to sama we własnym zakresie możesz wiele zdziałać w tym temacie. 🙂
Jak zlikwidować zastój limfy? Kilka zasad:
1. Wprowadź kilkudniowy detoks. Jeśli limfa źle krąży, to jest duża szansa, że masz sporo toksyn w organizmie. Więcej na temat detoksu znajdziesz w artykule Najważniejsze zasady detoksu.
2. Ogranicz spożycie soli. Sól zatrzymuje płyny.
3. Najlepiej zrezygnuj całkowicie z nabiału.
4. Zwiększ ilość wypijanej wody. Woda przepłukuje organizm i wbrew pozorom — im więcej pijemy, tym mniej obrzęków mamy. Pamiętaj jednak, żeby to była tylko ciepła woda, która podkręca metabolizm i wspomaga proces oczyszczania.
5. Wprowadź na stałe przynajmniej umiarkowany ruch całego ciała. Codzienna kilkuminutowa gimnastyka nie tylko usprawni całe ciało, ale poruszy też krążenie krwi i limfy.
6. Jako złotą regułę przyjmij codzienny masaż twarzy, w tym niezastąpiony bańką chińską.
7. Zmień pozycję snu. Jeśli twoim problemem są obrzęki twarzy to ułożenie głowy podczas snu trochę wyżej może okazać się bardzo pomocne. Również zmiana pozycji z leżenia na brzuchu lub na boku – na plecy lub użycie poduszki przeciwzmarszczkowej, która chroni tkanki twarzy przed uciskiem może okazać się bardzo pomocne.
8. Ćwicz twarz przynajmniej raz dziennie. Joga twarzy nie tylko usprawni krążenie limfy, ale także wzmocni odpowiednio mięśnie lub zrelaksuje te nadmiernie napięte.
Opuchnięta twarz — ćwiczenia
Dzielę się dwoma uniwersalnymi ćwiczeniami, które mogą pomóc niemalże każdemu. Oczywiście każda twarz jest inna, i każda osoba wymaga indywidualnego podejścia, dlatego najlepiej jest skorzystać ze spersonalizowanej porady. Jeśli nie masz takiej możliwości, to warto oprócz powyższych zasad wprowadzić codzienny masaż wg poniższego opisu „akupresura szyi” oraz ćwiczenie „wow”.
—
Autorka wpisu: Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody.
Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.
Komentarze
* pola wymagane