Czy masaż twarzy może być niebezpieczny?

Słyszałaś, że masaże twarzy nasilają problemy trądzikowe lub mogą zwiększać poranne obrzęki? Zastanawiasz się, czy aby na pewno jest to bezpieczna metoda odmładzania skóry i warto wdrożyć ją do codziennej rutyny pielęgnacyjnej? 

Ostatnio naturalne masaże twarzy stają się coraz popularniejszą techniką odmładzania skóry, stąd też wokół tematu pojawia się wiele mitów. Dziś chciałabym je rozwiać. W tekście wyjaśniam, czy masaże twarzy mogą być dla Ciebie niebezpieczne. Opowiem Ci, kiedy warto ich unikać, jakie są przeciwwskazania do ich wykonywania oraz z jakimi zabiegami lepiej ich nie łączyć. 

Masaże twarzy, szyi, dekoltu niosą za sobą ogrom korzyści zdrowotnych i urodowych. Jednak należy pamiętać, że zazwyczaj (w zależności od stosowanej techniki) polegają na stymulacji głębszych warstw skóry. Ma to ogromny wpływ na jej kondycję, stąd też masaże należy wykonywać zgodnie ze wskazaniami, odpowiednią techniką, oraz z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań, które faktycznie mogą prowadzić do pewnych powikłań.

Na czym polega masaż twarzy?

Manualny masaż twarzy polega na ręcznym, mechanicznym opracowywaniu tkanek w celu uruchomienia ich naturalnej, wewnętrznej odbudowy. Masaże można wykonywać za pomocą różnych technik, o różnym nasileniu, przy użyciu różnych akcesoriów do masażu. Pozwalają stymulować skórę, ale też głębsze tkanki m.in. głębokie powięzi, tkanki okołostawowe i okołokostne. Cel? Nie tylko estetyczny! Masaże sprawiają, że tkanki odzyskują prawidłową strukturę, zaczynają się regenerować i uelastyczniać. 

Najważniejsze korzyści z regularnego masowania twarzy:

  • redukcja napięcia mięśniowo-powięziowego,
  • pobudzenie tkanek do naturalnej regeneracji i odbudowy, 
  • modelowanie twarzy i efekt głębokiego liftingu,
  • odblokowywania głębokich naczyń krwionośnych i limfatycznych,
  • eliminacja zastojów limfy,
  • dotlenienie skóry,
  • rozmiękczenie stwardniałych zrostów i zdegradowanych tkanek, 
  • odbudowa kurczowej zdolności mięśni,
  • odmłodzenie skóry (mniejsza liczba zmarszczek i redukcja zwiotczeń). 

Jakie są przeciwwskazania do masażu twarzy?

No dobrze, ale co powinnaś robić, a raczej czego unikać, aby masaż twarzy faktycznie był dla Ciebie korzystny? Niestety, ale masaże twarzy nie są dla każdego. W niektórych sytuacjach trzeba po prostu z nich zrezygnować, czy tego chcesz, czy nie. Poniżej przygotowałam listę najważniejszych przeciwwskazań do wykonywania masaży twarzy. Pamiętaj jednak, że jeśli po zapoznaniu się z tym wpisem, nadal masz wątpliwości, czy możesz w bezpieczny sposób regularnie masować twarz — warto skonsultować to ze swoim dermatologiem, kosmetologiem lub lekarzem rodzinnym. 

Przeciwwskazania do masażu twarzy

  • trądzik i stany zapalne skóry — dotyczy to wszelkich rodzajów tej choroby: trądziku krostkowego, ropnego, różowatego oraz stanów zapalnych pochodzenia alergicznego lub zakaźnego, 
  • liszaje,
  • skóra naczyniowa, z patologicznie pękającymi naczynkami,
  • skóra, która jest uszkodzona np. poparzona, odmrożona lub spierzchnięta,
  • występowanie opryszczki,
  • duże, ciemne pieprzyki o nierównych krawędziach, szybko rosnące guzy (takie zmiany warto pilnie skonsultować u dermatologa),
  • przerwanie ciągłości naskórka, czyli wszelkie rany, ranki,
  • choroby dermatologiczne,
  • stany ropne w jamie ustnej np. na dziąsłach lub migdałkach,
  • gorączka, stany grypowe,
  • powiększone węzły chłonne,
  • stany po leczeniu chirurgicznym,
  • choroby nowotworowe,
  • nadciśnienie (nieregulowane farmakologiczne) oraz ciężkie choroby serca,
  • ciężkie stany chorobowe wymagające leczenia (warto skonsultować z lekarzem). 

Czy masaż twarzy można wykonywać w czasie ciąży? 

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz stosować naturalne masaże twarzy? Jak najbardziej! W większości przypadków nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. To doskonała, naturalne alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Regularne masaże zagwarantują Ci odprężenie, relaks i zadbają o kondycję Twojej skóry. 

Robisz masaż twarzy przed snem? Sprawdź, dlaczego to nie jest najlepszy pomysł.

Czego jeszcze należy unikać, aby nie zaszkodzić swojej skórze i urodzie, oprócz łączenia masaży z powyżej wymienionymi dolegliwościami? Odpowiedź może być dla Ciebie zaskakująca. Unikaj masowania twarzy tuż przed snem.

Wiem, że to może być problematyczne. Doskonale rozumiem, że to właśnie wieczorem masz zazwyczaj chwile dla siebie. To wręcz idealny moment na masaż. W końcu zmywamy makijaż po całym dniu, bierzemy kąpiel, zostawiamy za sobą wszelkie obowiązki. No ale niestety, masowanie twarzy przed snem nie jest najlepszym pomysłem. 

Gdy śpisz, Twoja limfa krąży o wiele słabiej. Układ limfatyczny nie posiada pompy, tak jak jest w przypadku serca i układu krwionośnego. Limfy nic nie pobudza. Podczas snu pracuje jedynie przepona i mięśnie klatki piersiowej. To zbyt mało, aby wesprzeć jej krążenie. Gdy pobudzisz ją w jednym obszarze, czyli na twarzy, a następnie dociśniesz głowę do poduszki, istnieje ogromne ryzyko, że rano obudzisz się z opuchnięciami limfatycznymi na twarzy

Aby tego uniknąć, masaże twarzy najlepiej wykonywać przynajmniej kilka godzin przed snem lub o poranku. Aby wzmocnić efekt drenażu limfatycznego, warto użyć dodatkowych akcesoriów: płytek Gua-Sha i rollerów, pistoletu do masażu, masażerów 3D lub kul lodowych do masażu

Jeśli masz tendencję do obrzęków twarzy, każdy masaż rozpoczynaj od okolicy pach i strefy obojczyków. W ten sposób usprawnisz krążenie limfy w niższych partiach, co znacząco zredukuje ryzyko zastojów. 

Dobór odpowiedniego kosmetyku także ma znaczenie!

Kolejną sprawą jest dobór odpowiedniego kosmetyku do masażu. Zazwyczaj, aby wymasować twarz, sięgamy po różne, naturalne olejki. Niestety nie każdy będzie sprzyjał naszej urodzie.

Najbardziej uniwersalny olej do masażu twarzy to olej jojoba. Sprawdza się w przypadku wielu rodzajów cery, jest bardzo kompatybilny ze skórą ludzką, ma skład zbliżony do naszego sebum, stąd jest dobrze tolerowany. Nie ma jednak pewności, że będzie odpowiedni dla wszystkich. Każda osoba ma przypisany dla swojej skóry odpowiedni olej, ale trzeba na niego trafić.

Jeśli po masażu widzisz, że na skórze pojawiają się niedoskonałości, a pory są zapchane — warto sięgnąć po inny preparat. Więcej na temat kosmetyków do masażu twarzy pisałam w tym miejscu: Jakie kosmetyki do masażu twarzy są najlepsze?

Po jakich zabiegach estetycznych lepiej zrezygnować z masażu twarzy?

Niestety to nadal nie jest wszystko! Z manualnych masażów twarzy należy zrezygnować świeżo po niektórych zabiegach medycyny estetycznej. Przyczyna jest dość prosta. Dalsza stymulacja tkanek może negatywnie wpłynąć na efekty zabiegu, a nawet grozi uszkodzeniem skóry.

Po jakich zabiegach nie należy stosować masaży?

  • Po botoksie — przez około 3-4 tygodnie od zabiegu należy unikać masowania, a nawet dotykania ostrzykiwanych obszarów.
  • Po zabiegach z wykorzystaniem nici i wypełniaczy — istnieje ryzyko ich przesunięcia.
  • Po inwazyjnych zabiegach i operacjach z użyciem skalpela.
  • Po zabiegach z wykorzystaniem kwasów.

Czy masaż twarzy może pogłębić zwiotczenia i zmarszczki?

Czy jeśli będziesz przestrzegać powyższych wskazań, istnieje ryzyko, że zaszkodzisz swojej skórze? Funkcjonuje mit, który mówi o tym, że naturalne masaże mogą rozciągać skórę. To pod żadnym pozorem nie jest prawda.  Naturalne rozciągnięcie skóry jest możliwe, jednak jest bardzo trudne. Skóra to niezwykle elastyczny i sprężysty organ. Pozwala na wielokrotne kurczenie się i rozciąganie, co umożliwia nam normalne, codzienne funkcjonowanie, mimikę i ruchy głowy. 

Jak wpływają na nią masaże? Jak ćwiczenia ciała, czyli jeszcze bardziej ją wzmacniają, ujędrniają i uodparniają na zwiotczenia. Więcej na ten temat pisałam w tym miejscu: Czy skóra rozciąga się pod wpływem masaży?

Podsumowując, w niektórych sytuacjach masaże twarzy nie są najlepszym rozwiązaniem. Istnieje szereg przeciwwskazań, które warto znać i o których warto pamiętać. Jeśli na skórze pojawiły się stany zapalne lub zmiany trądzikowe — na jakiś czas należy zrezygnować z manualnej opracowywania tkanek, aż do chwili wyleczenia skóry. 

Ważne, aby masować twarz przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków, a także w odpowiedni dla nas sposób i w odpowiednich porach. Jeśli nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z naturalnymi masażami twarzy, chcesz nauczyć się sprawdzonych technik i dowiedzieć się więcej na temat naturalnej pielęgnacji — serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą kursu Joga Twarzy od Podstaw, w której znajdziesz obszerny moduł na temat masowania twarzy.

Jeśli cenisz indywidualny kontakt i chcesz, abym wprowadziła Cię do świata masażu twarzy — zapraszam na konsultacje. Przygotuję dla Ciebie indywidualny zestaw praktyk, najlepszych dla Twojej skóry i organizmu. 


Autorka wpisu: Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody.
Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.

Komentarze

Dodaj komentarz:

* pola wymagane