Szukaj

Proces starzenia się — jak sobie z nim radzić?
12 sty 2024

Proces starzenia się — jak sobie z nim radzić?

Proces starzenia się budzi wiele skrajnych emocji. Zauważyłam, że funkcjonuje na jego temat kilka odmiennych opinii. Często rozmawiam o nich z moimi klientkami, obserwatorkami, ale też ze znajomymi i bliskimi mi osobami. Bacznie obserwuję też Wasze reakcje na moje działania w mediach społecznościowych. To naturalne, że możemy w różny sposób podchodzić do procesu starzenia się. Jedno jest jednak pewne — trudno przejść obok tematu zupełnie obojętnie, ponieważ dotyczy każdego z nas.

Aby pokazać Ci różne perspektywy na proces starzenia — postanowiłam zebrać swoje obserwacje w jednym miejscu. W tym wpisie znajdziesz informacje, jak podchodzimy do zmian, które zachodzą na naszej twarzy, w naszym ciele i w naszym organizmie. Poznasz 3 podejścia, które wyraźnie się od siebie różnią i dowiesz się, jakie mamy metody, aby oswajać sobie ten temat.

3 podejścia do procesu starzenia się, które zaobserwowałam

Podejście numer 1: starzenie to naturalny proces

Uważasz, że starzenie się jest w pełni naturalnym procesem, który jest zakodowany genetycznie? Próby opóźniania procesu starzenia wydają Ci się marnotrawstwem czasu — “bo przecież można robić tyle innych wartościowych rzeczy”? Oczywiście nie ma nic złego w takim podejściu! Każdy z nas będzie się starzeć, a zmarszczki na naszej twarzy to rezultat naszych przeżyć i doświadczeń.

Zgadzam się — nie da się zupełnie zatrzymać procesu starzenia.

Jednak warto pamiętać, że w genach zawarte są informacje, które mogą być aktywowane lub nie. Styl życia ma ogromny wpływ na nasze geny, ale też to jak się czujemy i czy w ogóle mamy chęć oraz siłę na to, aby poświęcać się innym „wyższym celom”.

Bardzo lubię powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” i uważam, że dbałość aktywność fizyczną, o to, jak czujemy się w swojej skórze — ma wpływ na nasze funkcjonowanie, także na poziomie umysłu i ducha. Jeśli ten obszar mamy zadbany i nasze ciało jest sprawne, w odpowiedni sposób funkcjonuje i czujemy się w nim dobrze — mamy więcej energii na to, aby robić dodatkowe rzeczy dla siebie lub też innych.

Gdzie w tym podejściu jest wygląd? Oczywiście także uważam, że wygląd nie powinien być sam w sobie naszym priorytetem i motorem napędowym. W swoich materiałach bardzo często podkreślam, że to jak wygląda nasza twarz i co się na niej pojawia, jest efektem naszego zdrowia i tego, w jaki sposób o siebie dbamy także na innych płaszczyznach — choćby poprzez zdrowe odżywianie, nawadnianie się, czy dbałość o zdrowie psychiczne.

Więcej na temat tego, jak zdrowy tryb życia wpływa na proces starzenia się, znajdziesz tutaj: Jak starzeć się wolniej?

Czy takie podejście ma swoje plusy? Oczywiście, że tak — przede wszystkim podejście numer 1 nie wyzwala presji, jest ukłonem w stronę naturalności i samoakceptacji. Można jednak się w nim zatracić, zapominając o codziennej trosce o dobrą kondycję organizmu.

Oczywiście szanuję Twoje podejście i jeśli stawiasz na naturalność i zostawiasz swoje ciało „samemu sobie” – to też jest to ok. Uważam, że każdy jest panem swojego losu i każdy ma prawo działać według własnych schematów.

Podejście numer 2: brak akceptacji

Nie akceptujesz faktu starzenia się i podejmujesz wszelkie działania, aby temu zapobiec? Skupiasz się nadmiernie na walce z tym procesem poprzez liczne zabiegi medycyny estetycznej, intensywne ćwiczenia, kontrolę kalorii? Starasz się zawsze trzymać planu żywieniowego i estetycznego. Prawie nigdy nie pozwalasz sobie na odstępstwa i ignorujesz sygnały organizmu?

To podejście bywa groźne. W rezultacie możesz doświadczać ogromnej frustracji. Dążąc do utrzymania młodości za wszelką cenę łatwo o przesadę i sztuczny wygląd. Działania te wymagają też mnóstwa czasu, energii i nakładów finansowych. Finalnie walki z czasem nie da się wygrać. Prędzej czy później dopadnie Cię poczucie, że proces starzenia jest nieunikniony.

Jeśli to podejście jest Ci bliskie — zastanów się, co jest tego przyczyną. Może nie chodzi o zmarszczki, a raczej o pragnienie wiecznej młodości pod wpływem presji mediów? Może problemem jest brak akceptacji lub niskie poczucie własnej wartości? Warto zgłębić ten temat i poddać się refleksji. Poznanie przyczyny Twoich działań może prowadzić do pewnego rodzaju wyzwolenia, poczucia spokoju i akceptacji siebie.

Podejście numer 3: dążenie do dobrej kondycji ciała i komfortowego samopoczucia

Przyjmujesz, że starzenie się jest naturalne, ale dążysz do dobrej kondycji ciała i komfortowego samopoczucia? Zdajesz sobie sprawę, że dbanie o siebie, w tym twarz, to również troska o zdrowie ciała, a nadmiernie widoczne zmarszczki mogą wynikać z napięć? Świadomie ćwiczysz, masujesz twarz, a podczas krótkich ćwiczeń skupiasz się na relaksie, ciesząc się dobrym samopoczuciem i sprawnością, które sama sobie zawdzięczasz? Takie podejście jest mi najbliższe.

Mam świadomość, że się starzeję i akceptuję to. Mam świadomość, że moje ciało będzie coraz bardziej ułomne. Wiem, że nie będę wyglądała tak, jakbym miała nadal 20 lat i nie będę tak samo aktywna. Rozumiem, że pewne rzeczy męczą mnie bardziej.

Akceptuję to, ale też nie rezygnuję z troski o swoje ciało i dobrą kondycję. Wyznaje zrównoważone podejście. Zwracam uwagę na to, co jem. Staram się dobrze odżywiać, ale też pozwalam sobie na drobne błędy np. kawałek czekolady.

Oczywiście nie chodzi o to, aby tłumaczyć sobie każdą zachciankę. Ale wychodzę z założenia, że nie warto być dla siebie bardzo restrykcyjnym. Bo szybko może nas to zmęczyć i ograniczyć.

Gdy podejmuje złą żywieniową decyzję, czy pomijam trening – staram się to w jakikolwiek sposób zrównoważyć np. zdrowym posiłkiem lub szybszym spacerem.

Każde podejście ma swoje zalety i aspekty godne rozważenia. Uważam, że ważne jest znalezienie równowagi między akceptacją naturalnego procesu starzenia się a dbałością o zdrowie i samopoczucie.

Warto troszczyć się o swoje ciało i kondycję skóry, ale nie ze względu wygląd, ale to, jak się czujemy i ile mamy energii do działania i realizowania swoich celów (także tych wyższych).

Daj znać, czy takie podejście jest Ci też bliskie. Jestem ciekawa, co Ty myślisz o procesie starzenia się i jak podchodzisz do tego tematu.

Pamiętaj, aby obserwować moje kanały społecznościowe: Facebook i Instagram, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat mojego podejścia do zdrowia, wyglądu i troski o dobre samopoczucie.