Bańka do masażu twarzy, czyli sekret promiennej, jędrnej skóry

Jak masować twarz bańką chińską? Po jakim czasie widać efekty masażu bańką chińską? Czy każdą cerę można masować w ten sposób? Jakie są przeciwwskazania do masażu bańką chińską? To tylko kilka pytań, które otrzymałam od Was w ostatnich tygodniach. Chętnie się z nimi tutaj rozprawię. Przygotowałam dla Ciebie solidny poradnik na temat masaży twarzy bańką chińską, dzięki któremu ten niezwykle korzystny rytuał urodowy nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Masaż bańką chińską to skuteczny sposób na odmładzanie twarzy

Zacznę od przedstawienia Ci kilku korzyści masażu bańką chińską. Uważam, że jest to niezwykle skuteczny sposób na odmładzanie twarzy. Regularna praktyka pozwala zagęścić skórę i ujędrnić ją, poprawiając jej kondycję i wygląd. 

Co ważne – ruch, który wykonujemy za pomocą bańki chińskiej, nie jest możliwy do odtworzenia dłońmi. To wyjątkowy wyróżnik tego masażera. Nie jesteś w stanie wykonać takiego masażu bez tego akcesorium.

Jak działa bańka chińska do masażu?

Bańka chińska to tradycyjne narzędzie stosowane w medycynie chińskiej do terapii z użyciem podciśnienia. Przykładając ją do swojej skóry, delikatnie ją przysysamy. Tym sposobem tkanki zaczynają się tak jakby „wciągać do wewnątrz bańki”, co prowadzi do intensywnej stymulacji.

Jakie efekty wywołuje masaż bańką chińską?

Poprawia krążenie krwi

Podciśnienie wytworzone wewnątrz bańki pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa przepływ krwi, tym samym wspierając procesy regeneracyjne i odżywcze skóry oraz tkanek podskórnych.

Redukuje napięcia mięśniowe

Ponadto bańka chińska może również pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, co przyczynia się do złagodzenia napięcia, redukcji zmarszczek, a nawet bólów migrenowych.

Stymuluje punkty akupunkturowe

Bańka chińska może być stosowana do stymulacji punktów akupunkturowych na skórze, które według medycyny chińskiej odpowiadają za przepływ energii w organizmie. Stymulacja tych punktów ma na celu poprawę równowagi.

Pozwala na drenaż limfatyczny

Twoim wyzwaniem są obrzęki na twarzy? Działanie podciśnienia w bańce chińskiej może również wspierać drenaż limfatyczny, co pomaga w usuwaniu toksyn i nadmiaru płynów z tkanki, zmniejszając w ten sposób opuchliznę i obrzęk.

Masaż bańką chińską — przeciwwskazania, które lepiej znać

Niestety istnieje też kilka istotnych przeciwwskazań do wykonywania masażu twarzy (i ciała) bańką chińską. Przede wszystkim z tego typu masażu powinny zrezygnować osoby z cerą mocno naczynkową, wrażliwą i  bardzo wiotką, cienką. Ponadto nie masujemy twarzy bańką chińską, jeśli na skórze występują rany, podrażnienia, zdarty naskórek, ale też aktywna infekcja wirusowa lub bakteryjna np. trądzik ropny. 

Zanim przejdziesz do masażu, oceń indywidualnie swoją cerę. Być może wystarczy, że ominiesz obszar, w którym znajdują się pojedyncze pajączki lub wypryski, albo zmniejszysz intensywność masażu.

Bez względu na to, jakich akcesoriów do stymulacji skóry używasz — zawsze bierz pod uwagę swoje indywidualne predyspozycje i obserwuj to, w jaki sposób skóra reaguje. To pierwszy krok do większej skuteczności i pełnego bezpieczeństwa naturalnych, manualnych masaży.

Bańka chińska gumowa, szklana czy silikonowa — co wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju bańki chińskiej – gumowej, szklanej czy silikonowej, zależy od preferencji osobistych. Każdy rodzaj bańki ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę. 

Osobiście najczęściej korzystam z bańki chińskiej silikonowej. Ponadto zdarza się, że używam bańki szklanej, jednak jest ona o wiele trudniejsza, jeśli chodzi o manewrowanie i „zasysanie skóry”. Zdecydowanie trzeba mieć większą siłę w dłoni, ale też większą praktykę.

Bańka chińska gumowa

Zalety
Jest miękka i elastyczna, co może być bardziej komfortowe dla skóry. Może być łatwiejsza w użyciu dla osób z wrażliwą skórą i początkujących. Jest zazwyczaj tańsza niż bańki szklane.

Wady
Może tracić sprężystość po pewnym czasie użytkowania. Niektóre osoby mogą odczuwać, że nie zapewnia takiej samej intensywności masażu jak bańka szklana.

Bańka chińska szklana

Zalety
Jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Zapewnia bardziej intensywny masaż dzięki sztywności materiału. Jest również skuteczna w przypadku potrzeby ogrzewania lub schładzania przed użyciem.

Wady
O wiele łatwiej ją zniszczyć np. poprzez przypadkowe upuszczenie. Jest trudniejsza w manewrowaniu, a także zasysaniu — po chwili może męczyć dłonie, co ma wpływ na komfort masażu.

Bańka chińska silikonowa

Zalety
Jest miękka, elastyczna i trwała. Zapewnia komfortowe użytkowanie, podobne do bańki gumowej, ale jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla skóry. Z łatwością wykonasz nią masaż, także jeśli jesteś osobą początkującą.

Wady
Niektóre osoby mogą odczuwać, że nie zapewnia takiej samej intensywności masażu jak bańka szklana. Może być nieco droższa niż bańka gumowa.

Bańka chińska silikonowa będzie idealna dla osób początkujących, które cenią wygodę manualnych masaży.

Jak przygotować skórę do masażu bańką chińską?

Oczywiście zawsze przed masażem skóry bańką chińską — wykonujemy demakijaż i dobrze oczyszczamy cerę. Następnie konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oleju, który pozwoli Ci obficie natłuścić skórę, co ułatwi poruszanie bańką.

Jednym z moich ulubionych olejków do masażu skóry jest olejek odmładzający Ageless Oil, który zawiera naturalną witaminę E, ale spokojnie możesz też użyć innego np. olejku jojoba, olejku migdałowego, olejku z neem do skóry przetłuszczającej się.

Olejek zawsze warto dobierać indywidualnie, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: Jak dobrać kosmetyki do masażu twarzy?

Jak masować skórę twarzy bańką chińską?

Bańkę chińską najlepiej chwycić mniej więcej w połowie. To zapewnia optymalną siłę przyssania i w ten sposób przykładamy ją do skóry.

  • Przed rozpoczęciem tego typu masażu warto wykonać krótki masaż w okolicach dużych naczyń limfatycznych, czyli tuż nad obojczykami i pod uszami. Wystarczy, że zatoczysz kilka okręgów opuszkami palców. 
  • Następnie ułóż palec wskazujący i środkowy w literę V i przyłóż je do ucha, tak aby jeden był za a drugi przed uchem. W tym miejscu także znajdują się ważne punkty limfatyczne, które dobrze jest poruszyć przed masażem. 
  • Następnie przechodzimy do masażu jedną bańką chińską, lub najlepiej dwoma, wykonując masaż równolegle. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu.

W sklepie Joga Piękna zamówisz zestaw 4 baniek chińskich w dwóch rozmiarach, które pozwalają na symetryczny masaż dwóch części twarzy jednocześnie.

  • Bańki przysysamy na środku czoła i zaczynamy powolnym ruchem sprowadzać ją na dół, idąc bokami twarzy, aż do obojczyków. Takie ruchy powtarzamy kilkakrotnie.
  • Następnie możemy wykonać kilka ruchów liftingujących, zaczynając od środka czoła, w okolicy lwiej zmarszczki, delikatnie przesuwając bańki ku górze. Tego typu ruchy także wykańczamy powolnym ściągnięciem limfy w dół, aż do obojczyków. 
  • W kolejnym kroku wykonujemy podobne ruchy po linii brwi, ściągając limfę w dół. Podobny ruch wykonujemy w okolicach dolnej części oczodołu, uważając, aby zassać dolnej powieki. Skóra w tym miejscu jest delikatna więc może się czerwienić.
  • Następnie przechodzimy do policzków, wykonując płynne ruchy liftingujące unoszące skórę delikatnie ku górze i kończąc ruch ściągnięciem limfy w dół. 
  • Dalej przechodzimy do żuchwy. Masaż bańką chińską jest doskonały jeśli chodzi o redukcję zwiotczeń w tym miejscu i tzw. chomików na policzkach.
  • Na podbródku warto robić naprzemienne ruchy, od środka do wewnątrz, idąc w kierunku boków szyi.
  • Szyję masujemy na boki. Omijamy jej środek, czyli okolice tarczycy i krtani. Przesuwamy bańkami poziomo na boki, stopniowo schodząc w dół.
  • Kończymy sprowadzając limfę od ucha w dół do naczyń limfatycznych.

Można też odwrócić kolejność przy większych zastojach limfatycznych.

Masaż bańką chińską okolicy oka

Masaż twarzy to jedno. Bańkę chińską warto jednak wykorzystać także do masażu okolicy oka. W tym celu warto nabyć bańki chińskie o niewielkiej średnicy (są częścią naszych zestawów). 

  • W pierwszym kroku rozsmarowujemy górne powieki, przesuwając płynnie bańką od wewnętrznej strony powiek na zewnątrz. Powtarzamy kilka spokojnych ruchów po łuku. Kończymy po skroni. 
  • Następnie schodzimy na dół – prowadząc bańki tuż nad linią oczodołów, ku górze do zewnętrznych kącików oczu.

Jak jeszcze możesz wykorzystać bańkę chińską o małej średnicy?

do rozmasowywania lwiej zmarszczki
do masażu wzdłuż linii marionetek
do masażu innych, drobnych zmarszczek
do masażu okolicy ust i zmarszczek palacza
do masażu ust i poprawy ich ukrwienia

Szczegółowy instruktaż masażu twarzy bańką chińską obejrzysz tutaj:

Ile czasu masować twarz bańką chińską?

Najlepiej, jeśli pełny rytuał masażu bańką chińską trwa około 10-15 minut. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu – masaż może trwać też 5 minut. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność.

Jak często masować twarz bańką chińską?

Częstotliwość masażu bańką chińską jest oczywiście zależna od Twoich indywidualnych predyspozycji, możliwości i potrzeb skóry. Zacznij od okresu adaptacji, czyli 1-2 sesji masażu tygodniowo, aby umożliwić skórze dostosowanie się do nowej terapii.

Po okresie adaptacji można przejść do stosowania bańki chińskiej regularnie, na przykład 3-5 razy w tygodniu, a nawet codziennie, jeśli zależy Ci na osiągnięciu konkretnych celów estetycznych np. redukcji opuchlizny.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat baniek chińskich, które są dostępne w moim sklepie online Joga Piękna — zapraszam Cię do kontaktu. Możesz napisać do mnie wiadomość lub umówić się na konsultację, w czasie której omówimy szczegółowy plan masaży twarzy, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz:

* pola wymagane