Jakie kosmetyki do masażu twarzy są najlepsze?

Kiedy i czego używać do masażu twarzy? Czy tylko olej się do tego nadaje? Można użyć kremu? Czy zawsze trzeba natłuścić twarz przed masażem? Często pytacie mnie o te kwestie w mediach społecznościowych i wiadomościach, stąd postanowiłam zebrać wszystkie najważniejsze informacje na temat kosmetyków do masażu twarzy w jednym miejscu, czyli w tym krótkim poradniku.

Czy każdy masaż wymaga natłuszczenia skóry?

Zdecydowanie nie! Wszystko zależy od techniki masażu i efektów, które chcesz osiągnąć. Niektóre masaże wymagają poślizgu, ale są też takie, przy których natłuszczenie skóry jest wręcz odradzane. Przykładowo masaż dłonią można wykonać używając wartościowych olejków, ale też na sucho, bez jakichkolwiek kosmetyków.

Masaż dzienny najczęściej robimy przy użyciu określonych preparatów, które ułatwiają przesuwanie dłoni po skórze. Taki masaż jest bardziej delikatny i łatwiejszy w wykonaniu.

Jeśli chcesz wykonać głęboki masaż, który ma doprowadzić do silnej rewitalizacji tkanek i relaksacji mocno napiętych mięśni — sięgnij po technikę masażu twarzy, która umożliwia mocniejszy nacisk. W takim przypadku poślizg na skórze może utrudniać, a nawet uniemożliwiać poprawne wykonanie masażu. 

Kiedy używać kosmetyków do masażu twarzy?

Masaż manualny dłonią

Do masażu manualnego używamy kosmetyków w zależności od techniki i oczekiwanych efektów. 

Masaż twarzy przy użyciu masażerów

Kosmetyków, które dają poślizg na skórze używamy przy masażach wykonywanych płytką Gua-Sha, bańką chińską i kulami lodowymi do masażu.

Przy pozostałych masażerach, takich jak pistolet do masażu, łyżeczka do masażu, masażer 3D czy masażer wieloigłowynie używamy kosmetyków natłuszczających, ponieważ zamiast pomóc, mogłyby utrudnić precyzyjny masaż.

Kiedy używać kosmetyków do masażu twarzy?

Kosmetyki do masażu twarzy — czego używać, aby osiągnąć najlepsze efekty

Olej do masażu twarzy

Przede wszystkim warto zapamiętać, że olej zawsze dobieramy do potrzeb cery. Nie ma oleju, który będzie służył każdemu. 

Najbardziej uniwersalny olej do masażu twarzy to olej jojoba. Sprawdza się w przypadku wielu rodzajów cery, jest bardzo kompatybilny ze skórą ludzką, ma skład zbliżony do naszego sebum, stąd jest dobrze tolerowany. Nie ma jednak pewności, że będzie odpowiedni dla każdej osoby.

Dobrym olejem dla skóry suchej jest olej migdałowy, który jest bogaty w witaminę E, witaminę A, kwasy tłuszczowe Omega-3, proteiny, potas i cynk. Delikatnie zmiękcza skórę i zatrzymuje w niej wilgoć. 

Przy problematycznej cerze, która jest mieszana lub tłusta, najczęściej sprawdza się olej neem lub olej z tamanu. Przy czym olej z tamanu należy rozcieńczyć z olejem bazowym np. z olejem jojoba. 

Zapamiętaj

Każda osoba ma przypisany dla swojej skóry odpowiedni olej, ale trzeba na niego trafić. Jeśli zaczniesz swoją przygodę z masażami olejowymi i zauważysz znaczne pogorszenie stanu skóry to prawdopodobnie:

1. masz problem ze źle dobranym olejem 
2. może to świadczyć o zaburzeniu równowagi w Twoim organizmie. 

Według ajurwedy kondycja skóry wiele mówi o kondycji naszego organizmu. Zwraca się na nią szczególną uwagę podczas konsultacji ajurwedyjskich. Jeśli pojawiają się na niej niedoskonałości, zmiany, wypryski to znak, że w Twoim organizmie została zaburzona równowaga. 

Żel aloesowy lub żel USG do masażu twarzy

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz używać do masażu naturalnych olejów, bo np. jeszcze nie trafiłaś na ten, który służy Twojej cerze, możesz sięgnąć także po żel do USG lub żel aloesowy. Taka formuła kosmetyku sprawdzi się przy większości technik masażu twarzy. Jedynie masaż za pomocą bańki próżniowej może wymagać większego poślizgu, czyli użycia oleju. 

Miód do masażu twarzy

Szukasz naturalnego kosmetyku do masażu twarzy? Idealnie sprawdzi się w tej roli zwykły, domowy miód, który z pewnością znajdzie się w Twojej spiżarni. Wystarczy, że nałożysz go na twarz i wymieszasz z odrobiną wody np. spryskując słodką warstwę wybranym hydrolatem. Taki zabieg sprawi, że miód zrobi się bardziej śliski, co znacząco ułatwi masaż. 

Woda lub hydrolaty do masażu twarzy

Jeśli nie masz pod ręką żadnego kosmetyku do masażu twarzy, w ostateczności możesz też użyć zwykłej wody lub innego hydrolatu. Jest to niestety dość uciążliwa metoda, ponieważ w  trakcie masażu trzeba co kilka sekund spryskiwać twarz, tak aby skóra cały czas była wilgotna. 

Ulubiony krem lub serum do masażu twarzy

Do masażu twarzy możesz też oczywiście wykorzystywać ulubione kosmetyki np. krem lub serum. Ważne, aby ich konsystencja była dość śliska, tak aby masażer lub dłoń z łatwością przemieszczały się po skórze. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się masaże manualne. Właściwie możesz robić je codziennie, za każdym razem, gdy nakładasz kosmetyk na twarz.

Jak wykonać prosty masaż manualny podczas nakładania kremu? Zerknij na ekspresowy instruktaż, który przygotowałam. ZOBACZ

Szybki masaż twarzy

Podsumowanie

Nie każdy masaż twarzy wymaga użycia kosmetyków. Dużo zależy od techniki masażu oraz efektów, które chcesz osiągnąć. Podczas masażu możesz używać zarówno olejków, jak i innych kosmetyków lub preparatów, które ułatwią poślizg na skórze np. ulubionego kremu, żelu lub miodu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie masować twarz? Weź udział w kursie online: Joga twarzy od podstaw. Oprócz ćwiczeń znajdziesz w nim aż 17 instruktaży wideo, dzięki którym nauczysz się wykonywać odmładzające automasaże różnych partii twarzy i szyi. 

Autorka wpisu:

Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody. Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.