Asymetria twarzy – jakie są jej przyczyny i co można z nią zrobić

Często pytacie mnie o to, jakie ćwiczenia powinno się wykonywać, by zredukować asymetrie twarzy. Dlatego też dzisiejszy wpis poświęcę właśnie temu zagadnieniu. Przyczynom powstawania asymetrii i sposobom radzenia sobie z nimi.

Asymetria twarzy? To naturalne!

Na początek warto podkreślić, że ani nasze ciała, ani nasze twarze nie są w pełni symetryczne. Zawsze prawa strona będzie nieco różnić się od strony lewej.

Na pewno widziałaś nie raz zdjęcia znanych osób przerobione tak, że lewa lub prawa strona twarzy została „powielona” i odbita niczym w lustrze. W efekcie powstała nowa twarz. Idealnie symetryczna i… Cóż. Niepokojąca. Dziwna. Nie budząca sympatii.

Niewielkie naturalne asymetrie twarzy są wręcz pożądane i należy się ich spodziewać choćby dlatego, że każda z połówek reprezentuje nieco inny obszar naszego życia:
lewa strona twarzy, „sterowana” przez prawą, „emocjonalną” półkulę mózgu, odzwierciedla nasze życie emocjonalne, życie osobiste;
prawa strona twarzy, współpracująca z lewą, „racjonalną” półkulą mózgu, odbija naszą logiczną stronę, czyli życie zawodowe.
Stąd w naturalny sposób części twarzy będą się lekko różnić, jednak właśnie – lekko. Mocniejsze, wyraźnie widoczne asymetrie nie są już uznawane za stan fizjologiczny. Mogą one mieć niekorzystne skutki estetyczne, ale i zdrowotne.

Dodatkowo, asymetrie w obrębie twarzy z wiekiem będą się pogłębiać.

Przyczyny występowania asymetrii twarzy

Powody, dla jakich na naszych twarzach pojawia się asymetria są rozmaite i liczne. Do najważniejszych z nich należą:
przyczyny genetyczne – nierównomierny wzrost i praca mięśni prawej i lewej strony twarzy zapisane mogą być w naszym DNA;
powody niezwiązane z twarzą – za to związane z asymetrią ciała. Za pomocą powięzi i taśm powięziowych nasza twarz pozostaje połączona z resztą ciała.

W związku z tym na jej symetrię i asymetrię wpływać może np. skrzywienie kręgosłupa, czy nawet nieprawidłowa postawa wywołana nierównym wysklepieniem stóp.

Więcej o wpływie postawy na wygląd twarzy przeczytasz w poście blogowym – Wady postawy a wygląd twarzy.

skręcenie miednicy – by je wyrównać w postawie, skrzywić musi się kręgosłup, a dalej poszczególne części ciała. Pojawią się także przesunięcia w stawach skroniowo-żuchwowych. Jednym z widocznych efektów będzie nierównomierne napięcie mięśni policzków, szyi i mięśni głowy oraz… Asymetria, przede wszystkim w środkowej części twarzy;
operacje i pojawiające się po nich blizny – i znowu, zabiegi chirurgiczne, które skutkują pojawieniem się asymetrii w obrębie twarzy, wcale nie muszą dotyczyć samej twarzy, czy nawet głowy. Zmiany obejmujące brzuch, plecy czy nogi, za pośrednictwem systemu mięśniowo-powięziowego będą przenosić napięcia na twarz i wywoływać asymetrie;
udary i mikroudary – przebyty udar często pozostawia w ciele ślad w postaci osłabienia mięśni jednej strony ciała, w tym – mięśni twarzy.

Oczywiście, powody, dla których twarz staje się asymetryczna, mogą też dotyczyć samej twarzy i głowy:
warto upewnić się, czy nie cierpimy na bruksizm (nadmierne zaciskanie szczęk, zgrzytanie zębami), czy nasz zgryz jest prawidłowy, czy podczas jedzenia używamy równomiernie prawej i lewej części szczęki;
trzeba także przyjrzeć się sobie podczas nocnego odpoczynku. Jedną z częstych przyczyn pojawiania się nierówności w obrębie twarzy jest bowiem spanie zawsze na tym samym boku. Który z boków preferujesz podczas zasypiania? 😉
powodem występowania asymetrii może być również porażenie nerwu twarzowego. Podobnie jak w przypadku skutków udaru, asymetria związana z porażeniem nerwu wymagać będzie interwencji lekarskiej, także fizjoterapeutycznej.

Asymetria twarzy – jak ją u siebie zdiagnozować?

Niektóre asymetrie będą się bardziej, inne mniej rzucać w oczy. Także ich przyczyna nie musi być w pierwszym momencie jasna. By zdiagnozować własne asymetrie, trzeba rzecz jasna przyjrzeć się swojej twarzy – temu, czy brwi znajdują się na tej samej wysokości i mają podobną krzywiznę, temu, czy nos nie ma skręconego czubka, jak kształtuje się nasza żuchwa (która jej strona jest mocniej rozwinięta), symetrii ust i brody, natężeniu występowania zmarszczek po prawej i lewej stronie etc.

Warto jednak również spojrzeć na siebie nieco szerzej. Rozebrać się do bielizny i stanąć swobodnie przed dużym lustrem. Spojrzeć na położenie nóg i rąk. Na krzywiznę kręgosłupa. Na ułożenie ramion (czy są na tej samej wysokości?). Na ułożenie głowy (czy trzymam ją prosto, czy skręcam, pochylam w którąś stronę?).

Jeśli sama masz problem z ustaleniem własnych asymetrii, poproś o pomoc bliską osobę – mamę, siostrę, przyjaciółkę. Kogoś życzliwego, kto wskaże Ci na „nierówności” Twojej twarzy bez zbędnych złośliwości.

Ćwiczenia na asymetrię twarzy

Jeśli chodzi o radzenie sobie z asymetriami, jakie pojawiają się na naszych twarzach, to uniwersalna porada dobra dla wszystkich nie istnieje.

W zależności od przyczyny asymetrii może się okazać, że potrzebujemy pomocy ortopedy (kręgosłup, miednica), fizjoterapeuty (wady postawy, napięcia mięśni szkieletowych), masażysty lub nawet chirurga (usunięcie blizn pooperacyjnych) czy ortodonty (problemy w obrębie szczęki). Są sytuacje, dla których najlepsza jest wizyta u chirurga plastycznego (duże deformacje, często o przyczynach genetycznych, osoby po wypadkach etc.).

Możemy jednak oczywiście pomóc sobie także samodzielnie, ćwiczeniami i automasażem. Szczególnie jeśli asymetria jest niewielka, związana z nierównomierną pracą mięśni po prawej i lewej części twarzy. Ćwicząc i masując, dążyć będziemy do rozluźniania przykurczy mięśni strony mocniej pracującej i aktywacji mięśni strony bardziej „leniwej”.

Kilka przykładowych, bardzo skutecznych i prostych do wykonania ćwiczeń i masaży przygotowałam dla Was w formie wideo. 

Masaż na asymetrię twarzy — instrukcja wideo

 

 

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga:

Zestaw głośnomówiący, czyli najlepszy przyjaciel symetrii Twojej twarzy

Telefon komórkowy stał się naszym najbliższym towarzyszem, który jest z nami na dobre i na złe. Sporo czasu spędzamy nie tylko na przeglądaniu w nim treści, także na rozmowach przez „komórki”.

Rozmawiając podczas spaceru, zakupów i innych sytuacji, gdy jesteśmy w ruchu, chcemy mieć wolne obie ręce. Często widuję kobiety, które w obu dłoniach trzymają reklamówki z zakupami, za rękę trzymają dziecko, prowadzą na smyczy psa, a telefon przytrzymują przy uchu… ramieniem.

Dla symetrii naszych twarzy to postawa zgubna – wywołuj przykurcze i dysproporcje w pracy mięśni. Dlatego (także z innych zdrowotnych przyczyn!) warto zaopatrzyć się w słuchawki w ramach zestawu głośnomówiącego. Wyjdzie to nam na zdrowie i urodę.

 


 

Autorka wpisu

Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody. Uczy kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.

Komentarze

Dodaj komentarz:

* pola wymagane