Czy skóra rozciąga się pod wpływem masaży?

Obawiasz się masować twarz manualnie, bo wydaje Ci się, że w ten sposób szybko rozciągniesz swoją skórę? Bardzo często spotykam się z taką wątpliwością, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z naturalnym odmładzaniem. Czas raz na zawsze obalić ten mit. Masaże nie rozciągają skóry — wręcz przeciwnie, pomogą Ci zachować jej jędrność, objętość i sprężystość na dłużej. 

Skąd wziął się mit na temat rozciągania skóry za pomocą masaży?

Starzenie często kojarzy nam się z mniejszą elastycznością i zwiotczeniem skóry, która z wiekiem zdaje się rozciągać i opadać wraz z kierunkiem grawitacji. Widzimy, że łatwiej złapać nam za policzek. Linia żuchwy przestaje być tak wyraźna, pojawiają się tzw. chomiki i drugi podbródek.

To wszystko jest efektem zmniejszenia objętości warstw podskórnych, mięśni, a nawet deformacji kości. Mówiąc bardziej obrazowo — po 25 roku życia nasz wewnętrzny stelaż, na którym opiera się skóra, zaczyna się kurczyć. Jest to spowodowane m.in. ubytkiem włókien kolagenowych, które z wiekiem ulegają degradacji. Skóra przestaje układać się dobrze i zaczyna opadać. Nie jest to efekt jej mechanicznego stymulowania skóry, ale zmian, które zachodzą pod nią.

Czy można rozciągnąć skórę naturalnie?

Owszem, naturalne rozciągnięcie skóry jest możliwe, jednak jest bardzo trudne. Skóra to niezwykle elastyczny i sprężysty organ. Pozwala na wielokrotne kurczenie się i rozciąganie, co umożliwia nam normalne, codzienne funkcjonowanie, mimikę i ruchy głowy. 

Doskonałym przykładem tego, jak trudno rozciągnąć skórę na stałe, jest korzystanie z kolczyków-tuneli. Rozmiar dziurki w uchu można zwiększać zaledwie o 1 mm, co 3 tygodnie. Gdyby proces rozciągania skóry był łatwiejszy — trwałoby to zdecydowanie krócej. 

Aby rozciągnąć skórę, musiałabyś ciągnąć ją przez kilka godzin dziennie, ze stałą siłą w przeciwnym kierunku

U niektórych osób rozciągnięcie skóry będzie łatwiejsze, u innych trudniejsze. Jest to zależne od wielu czynników, dysfunkcji i predyspozycji. Przykładem może być hipermobilność, która wpływa na wysoki poziom elastyczności tkanek. Jednak najczęściej jednak skóra rozciąga się pod wpływem czynników wewnętrznych np. zwiększonej wagi ciała, ciąży lub obrzęków limfatycznych, które deformują rysy twarzy.  

Jak naturalny masaż oddziałuje na skórę?

Tak jak ustaliliśmy, naturalne masaże nie rozciągają skóry — jest zupełnie na odwrót. Regularne masowanie, ugniatanie, ostukiwanie i wygniatanie twarzy prowadzi do stymulacji wewnętrznych tkanek, w tym mięśni, które stają się bardziej sprężyste, przez co dłużej zachowują swoją objętość. 

Masaże wzmacniają wewnętrzne rusztowanie twarzy, więc skóra dobrze się na niej opiera i układa. Znika wrażenie rozciągnięcia i zwiotczeń, ale to nie jest jedyna korzyść… 

Dlaczego warto regularnie masować twarz?

  • Masaże stymulują komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, dbając o jędrność, elastyczność skóry.
  • Dotleniają skórę, co wpływa na promienny wygląd.
  • Pobudzają produkcję endorfin, co redukuje stres, działa przeciwbólowo i przeciwlękowo. 
  • Wyrównują koloryt cery.
  • Pobudzają krążenie krwi i limfy, redukując obrzęki na twarzy. 
  • Łagodzą ból głowy i zatok.
  • Zmniejszają drobne zmarszczki, wypełniając je od wewnątrz.
  • Modelują owal twarzy. 
  • Zwiększają wchłanialność substancji aktywnych, które nakładamy na skórę w formie kremu lub serum.
  • Mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Jest tylko jedna zasada — masaż twarzy powinien być wykonywany poprawnie

O tym zawsze warto pamiętać: zanim zaczniesz masować swoją twarz, poznaj poprawne techniki, które będą działać na Twoją korzyść. Masaże twarzy należy wykonywać zgodnie ze sztuką — tak, aby faktycznie dbały o nasz wygląd, a nie nam szkodziły. Jeśli nie wiesz, jak masować twarz — zachęcam Cię, aby skorzystać z moich instruktaży lub kursu Joga Twarzy Od Podstaw, gdzie znajdziesz 17 nagrań szczegółowych instruktaży poprawnego masowania różnych partii twarzy, szyi i dekoltu. 

Dołącz do kursu Joga Twarzy od Podstaw

Masując twarz, możesz wykorzystać kilka popularnych technik m.in.:

  • głaskanie — obniża poziom wrażliwości w zakończeniach nerwowych w skórze, co odpręża układ nerwowy;  
  • rozciąganie — eliminuje zastoje limfy i obrzęki, usuwa stwardnienia mięśni i redukuje drobne blizny;
  • ugniatanie — przyspiesza krążenie krwi i limfy oraz pobudza receptory czucia głębokiego;
  • wyciskanie — poprawia krążenie, dotlenia skórę, co poprawia jej koloryt;
  • oklepywanie — rozluźnia i relaksuje mięśnie, zmniejszając stres i wygładzając drobne zmarszczki. 

Podsumowanie

Poprawnie wykonywany masaż twarzy będzie działał korzystnie na jej wygląd. Masaże pod żadnym pozorem nie rozciągają skóry, wręcz przeciwnie, zwiększają objętość wewnętrznych tkanek, dzięki czemu skóra jest jędrna i napięta dłużej.

Regularnie masuję swoją twarz od ponad 20 lat. Dziś mam 46 lat i nie zauważyłam, aby moja skóra rozciągała się pod wpływem stymulacji – jest wręcz przeciwnie. To doskonała metoda na naturalne odmładzanie bez względu na wiek. 

Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Zapraszam na indywidualną konsultację. Nazywam się Marta Kucińska-Bielecka i uczę kobiety, jak zachować młody wygląd i dobre samopoczucie na lata.