Ćwiczenie i masowanie stóp a zmarszczki na czole

Chcesz, aby Twoja twarz, mimo upływających lat, wyglądała młodo i promiennie? Myśląc o odmładzaniu, nie izoluj twarzy od reszty ciała. Samo skupienie się na pielęgnacji skóry w jednym obszarze to za mało. Aby zachować dobrą kondycję i młodzieńczy wygląd warto myśleć o swojej twarzy w szerszym kontekście. Mam tu na myśli zarówno zdrową dietę, nawodnienie, odpowiednią ilość snu, ruch, pracę z emocjami jak i codzienne masowanie stóp.

Wprowadź do swojego życia nawyk codziennego masowania stóp


Stopy są podstawą naszego ciała. Mają ogromny wpływ na różne procesy zachodzące w naszym organizmie, w tym na wygląd twarzy. Odpowiednio je traktując — stawiając podczas chodzenia, ćwicząc, czy masując, możesz wpłynąć na stan swojego czoła i powiek.

Troska o tę część ciała nie zabierze Ci ogromu czasu. Wystarczy zaledwie kilka minut ćwiczeń i masażu, choćby podczas wieczornego odpoczynku. Warto wygospodarować sobie taki czas w ciągu dnia i na stałe wprowadzić nawyk masowania stóp do swojej codzienności.

Jak to możliwe, że stopy wpływają na wygląd twarzy?


Mamy w ciele coś takiego jak powięzi, czyli tkanki łączne, które otaczają nasze mięśnie, kości i narządy. Od palców stóp, wzdłuż nóg, kręgosłupa, karku, przez całą głowę aż do brwi biegnie powięź tylna. Jej niewłaściwe napięcie będzie rozprowadzać się po całym ciele. Może zatem okazać się, że problem w okolicach łydek, czy kręgosłupa będzie bezpośrednio oddziaływał na okolice naszego czoła, czy powiek. 

Przykład? Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji zgarbionej, płótno ciała może przesunąć się do góry, wywołując zmarszczki poprzeczne na czole lub zwiotczenia w okolicach powiek. 

Wykonaj szybkie zadanie, które doskonale zobrazuje wpływ relaksacji powięzi tylnej na Twoje ciało. Spróbuj bez rozgrzewki wykonać skłon do przodu. Następnie wykonaj masaż stóp i powtórz ćwiczenie. Z pewnością zauważysz różnice. Po masażu skłon będzie pogłębiony.

 

Jak dbać o odpowiednie napięcie w ciele?


Oczywiście metod jest naprawdę sporo. Przede wszystkim należy regularnie dbać o ciało pod kątem ćwiczeń i rozciągania. Co jakiś czas można odwiedzić też fizjoterapeutę i osteopatę.

Oprócz tego możemy wprowadzić do naszego życia drobne nawyki, które nie będą mocno obciążać naszego czasu, a wpłyną na poszczególne obszary fragmentarycznie. Zacznij od stóp. Opisałam kilka ćwiczeń i 2 proste, intuicyjne masaże, które pomogą Ci zrelaksować powięź tylną i otaczającą ją mięśnie.

Jak wykonać ćwiczenia i masaż stóp, który odmładza skórę?


1 ćwiczenie — unoszenie stóp na palcach

Unieś ciało na palcach do góry i powoli je opuszczaj. Takie ćwiczenie pobudzi krążenie krwi i limfy. Warto powtórzyć je kilka lub kilkanaście razy.

2 ćwiczenie — bujanie stóp na boki

Stań prosto, przykładając stopy do podłoża. Następnie obróć ich krawędzie na zewnątrz i do środka. Ćwiczenie powtórz kilka lub kilkanaście razy.

3 ćwiczenie — podnoszenie

Przygotuj lekkie akcesorium np. taśmę do rozciągania. Aby pracować nad wzmocnieniem mięśni stóp, warto wykonać ćwiczenie podnoszenia wybranego przedmiotu, chwytając go palcami. Powtórz je kilka razy, oczywiście dla obu stóp.

4 ćwiczenie — rozciągaj stopy na taśmie

Siadamy wygodnie, prostując plecy i delikatnie wciągając pępek. Opieramy nogę na taśmie rozciągającej i wyciągamy ją do przodu, prostując kolano. Następnie odchylamy stopę do przodu i przyciągamy ją do siebie. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie dla każdej stopy.

Jak wykonać manualny masaż stóp, który eliminuje napięcia, pobudza krążenie i dba o cały organizm?


• Usiądź wygodnie, załóż nogę na kolano i delikatnie obróć stopę ku górze.
• Zacznij od rozmasowania wnętrza stopy, zaczynając od jej środkowej części, kierując się ku górze. Wykonuj ruch rozcierania skóry.
• Jeśli pod palcami wyczujesz jakieś zgrubienia lub napięcia, poświęć tej części stopy więcej uwagi, mocniej i dłużej ją rozmasowując.
• Następnie przejdź do masażu środkowej części stopy. Robimy to dość intuicyjnie, delikatnie otwierając stopę na zewnątrz.
• Kolejno przejdź do masażu boków stopy, delikatnie je uciskając punkt po punkcie. 
• W podobny sposób wymasuj piętę, wciskając delikatnie w nią palce.
• Na koniec przejdź do rozmasowania palców, delikatnie je rozprostowując i rozciągając na boki.
• Każdy palec warto wymasować pojedynczo dookoła.
• Ostatnim punktem jest masaż intuicyjny górnej części stopy oraz ćwiczenia kostek, które pobudzają krążenie limfy.

Dodatkowa wskazówka:
Przed masażem zerknij na mapę refleksologiczną stóp, która wywodzi się z tradycji medycyny chińskiej. Dzięki temu, podczas masażu możesz rozpoznać różne dolegliwości związane z działaniem poszczególnych układów w ciele. Masaż warto też wzbogacić o olejowanie lub aromaterapię.

W sklepie jogi piękna znajdziesz kilka przydatnych akcesoriów:
Olej Ajurwedyjski Jiva do masażu i odżywienia skóry ciała i twarzy
Kwarcowy Masażer Pałeczka do refleksologii

Masaż stóp z piłką


Jeśli nie przepadasz za manualnym masowaniem stóp lub sprawia Ci to trudność, choćby ze względu na sztywność ciała – wykonaj prosty masaż stóp z użyciem piłki.

Możesz użyć zwykłej, tenisowej piłeczki, choć o wiele lepsze efekty przyniesie inwestycja w specjalną piłkę do masażu z wypustkami. Z pewnością znajdziesz ją w popularnych sklepach sportowych.

Masaż jest bardzo prosty. Wystarczy położyć piłkę na ziemi lub podłodze i oprzeć na niej ciężar ciała, delikatnie przesuwając piłkę w górę i w dół stopy.

Co daje regularny masaż stóp?


Codzienny masaż stóp połączony z prostą gimnastyką przynosi niezwykłe efekty.
• Zauważysz lepsze samopoczucie.
• Pobudzisz krążenie krwi.
• Poprawiasz przepływ limfy, co wpłynie na lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek.
• Poczujesz lekkość i większą elastyczność w ciele.
• Zredukujesz ilość toksyn w organizmie.
• Wyeliminujesz stany sztywności i blokady w ciele.
• Zadbasz o właściwe napięcie powięzi, co bezpośrednio wpłynie na wygląd twarzy, w tym młodszy wygląd czoła oraz okolic oczu.

Warto pamiętać, aby masaże i ćwiczenia stóp stosować regularnie – wystarczy kilka, kilkanaście minut dziennie.  To zdecydowanie lepsza praktyka, niż długi masaż raz na miesiąc lub zupełny brak zainteresowania stopami.

 


Autor: Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody.
Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.

Komentarze

Dodaj komentarz:

* pola wymagane