Proces starzenia się twarzy – jak przebiega i jak go spowolnić?

Prawdopodobnie każdy z nas – niezależnie od płci – chciałby cieszyć się piękną, jędrną i zdrową skórą jak najdłużej. Niestety, upływającego czasu i procesu starzenia się twarzy nie da się zatrzymać. Można go jednak spowolnić! Zobacz, jak starzeje się twarz i jak skutecznie zachować młody wygląd twarzy. Zapraszam do lektury!

Jak starzeje się twarz?

Często starzenie jest utożsamiane z pojawianiem się zmarszczek na twarzy, ale to nie zmarszczki decydują o tym, czy twarz jest odbierana jako młoda czy nie. To jej owal świadczy o wieku! Z upływem lat zmiany zachodzą w strukturze kości, mięśni i tkanki tłuszczowej, przez co zmieniają się proporcje twarzy. Zmianę tę nazywamy zasadą odwróconego trójkąta – w młodym wieku podstawa trójkąta jest u góry, a wraz z procesem starzenia, odwraca się. Pierwsze oznaki starzenia zauważymy na skórze – traci jędrność, staje się wiotka, pokrywa zmarszczkami i przebarwieniami. Z czasem umieszczone pod nią poduszeczki tłuszczowe zlokalizowane w różnych częściach twarzy zaczynają się przesuwać w dół lub też ulegają degradacji (np. na skroniach, co daje efekt zapadniętych skroni). To właśnie zmiany i migracja w obrębie poduszeczek tłuszczowych mają duży wpływ na kształt owalu twarzy. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zmiany w obrębie kośćca. Struktury kostne ulegają spłyceniu, a także obniżeniu, co również znajduje odzwierciedlenie w kształcie twarzy. Osłabione mięśnie twarzy spowodują opadanie policzków, pojawienie się zmarszczek i zmianę kształtu twarzy. Na sam koniec dodam, że żuchwa z wiekiem wysuwa się do przodu, a uszy i nos rosną całe życie…

Starzenie twarzy proces – dlaczego twarz starzeje się szybciej niż reszta ciała?

Mięśnie twarzy są zupełnie inaczej przytwierdzone do tkanek niż w pozostałych partiach ciała. Tu są przyczepione albo dwoma końcami bezpośrednio do skóry, albo jednym do skóry a drugim do innych mięśni, bądź w ogóle do siebie nawzajem. Taki układ powoduje, że nie kościec – jak w przypadku reszty ciała – jest rusztowaniem dla mięśni, a skóra! W związku z tym skóra, która starzeje się z wiekiem i traci swoją jędrność, jest dodatkowo obciążona masą mięśniową, przez co dodatkowo ulega rozciągnięciu. Mięśnie też tracą swoją jędrność, siłę i masę, a ponadto ciągną skórę w dół pod wpływem siły grawitacji. Dodatkowo poprzez to, że mięśnie są bezpośrednio przytwierdzone do skóry mają wpływ na jej wygląd. Niektóre mięśnie z wiekiem ulegają permanentnemu przykurczowi (np. mięśnie czołowe lub okrężne oczu) i to właśnie to zjawisko jest przyczyną takich zmarszczek jak lwia zmarszczka czy kurze łapki.

Kiedy twarz zaczyna się starzeć? Zoom na skórę

Zmarszczki, bruzdy, przebarwienia czy widoczne naczynka to pierwsze oznaki starzenia. Twarz zaczyna się starzeć, gdyż słabną funkcje fizjologiczne, takie jak spadek liczby fibroblastów, keratynocytów i melanocytów, a także zmniejsza się liczba włókien kolagenu i elastyny. Choć pojawiające się zmiany sprawiają, że skóra traci elastyczność i bardzo często dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, nie są jedynym wyznacznikiem wieku. Bardzo często to nie same zmarszczki, a stan mięśni i kształt twarzy zdradzają naszą metrykę.

Starzenie twarzy przebiega różnie – każdy starzeje się inaczej

Niektóre osoby starzeją się szybciej, inne wolniej – proces starzenia w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych i zewnętrznych czynników, takich jak promieniowanie słoneczne, tryb życia czy dieta. Sposób, w jaki będzie starzała się twarz uzależniony jest także od jej kształtu. Szybciej postępujące zmiany zauważą osoby o twarzach owalnych i trójkątnych, posiadacze pucułowatych twarzy zawsze będą wyglądać młodziej od znajomych, mających inny kształt twarzy. Spośród wszystkich kształtów twarzy to kwadrat najdłużej pozostanie niezmieniony.

Jak cofnąć czas?

W walce z oznakami upływającego czasu najważniejszy jest… czas! Kluczowe jest to, by zacząć działać od razu, gdy zauważy się na twarzy pierwsze oznaki starzenia – prawdopodobnie będą to delikatne zmarszczki w okolicach oczu. By zatrzymać ich rozwój należy zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, kolagen i elastynę. Jak to zrobić? Warto aplikować na skórę kosmetyki, zawierające EGF, czyli naturalnie występujące w skórze substancje, które komunikują fibroblastom, by produkowały kolagen. Dodatkowo składnik ten nie pozwoli zapomnieć skórze o produkcji kolagenu i elastyny, która naturalnie zwalnia z wiekiem.

Gimnastyka twarzy, czyli ćwiczenia na owal twarzy i nie tylko

Dobrym sposobem na naturalne odmładzanie są ćwiczenia mięśni twarzy – tak jak gimnastyka ciała wpływa na zachowanie smukłej sylwetki, tak gimnastyka twarzy pozwala zachować młody wygląd na dłużej. Trening tej partii mięśni można nazwać liftingiem bez użycia skalpela – skóra staje się lepiej ukrwiona, przez co jest bardziej jędrna i napięta. Zainteresowanym przedstawiam kilka podstawowych ćwiczeń mięśni twarzy:

1. Zacznij od rozgrzania twarzy opuszkami palców – możesz ją masować, lekko uciskać i głaskać.
2. Rozluźnij okolice czoła i oczu – przyłóż palce do wewnętrznych stron brwi, a następnie przeciągnij palce wzdłuż. Zatrzymaj się na samym końcu i uciśnij to miejsce.
3. Silnie wydymaj policzki – nabierz powietrze w usta, mocno napnij mięśnie i wypuść po 20 sekundach. Takie ćwiczenie pozwoli Ci zapobiec powstawaniu fałd nosowo-policzkowych.
4. Układaj usta jak do pocałunku, ale nie rób zaciśniętego „dziubka” – przytrzymaj tę pozycję ust przez 10-15 sekund i powtórz. Ćwiczenie to wzmacnia mięsień okrężny i daje wrażenie pełniejszych ust.
5. Wysuń język próbując dotknąć jego czubkiem nosa – rób to bardzo powoli i poczuj, jak skóra na podbródki i szyi napina się. Takie ćwiczenia twarzy pozwolą Ci uniknąć podwójnego podbródka.

Naturalne odmładzanie – joga twarzy

O jodze twarzy pisałam już nie raz i jeszcze wielokrotnie wrócę do tego tematu. Wiele szczegółów znajdziesz na przykład we wpisie o tym jak zacząć jogę twarzy. To ćwiczenia twarzy, które nie wymagają poświęceń. Wystarczy, że znajdziesz dziennie kilka do kilkunastu minut. Jeżeli nie wiesz, jak zacząć, wypróbuj kilka ćwiczeń przedstawionych wyżej, a resztę opowiem Ci na warsztatach lub konsultacjach jogi twarzy. Po kilku pierwszych treningach nie tylko zobaczysz różnicę w wyglądzie twarzy, ale także poczujesz się lepiej.

Autorka wpisu: Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody.
Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.

 

1 komentarz do “Proces starzenia się twarzy – jak przebiega i jak go spowolnić?”

Dodaj komentarz:

* pola wymagane