Wpływ powięzi na wygląd twarzy

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że na wygląd twarzy ma wpływ całe ciało? Nie bez przyczyny często podkreślam, że jeśli chcesz na długo dobrze wyglądać to musisz sobie wziąć do serca jedną z najważniejszych zasad – prostuj się!

Na temat zależności wyglądu twarzy od sylwetki ciała pisałam już wcześniej (możesz przeczytać o tym w artykule twady postawy a wygląd twarzy), a tym razem poruszę temat wpływu powięzi powierzchownych.

Czym są taśmy anatomiczne?

 

Powięzi wraz z mięśniami tworzą tzw. taśmy anatomiczne, dzięki którym ciało jest połączone w całość. Powięź powierzchowna to podskórna tkanka łączna luźna, która zawiera włókna elastyczne oraz komórki tłuszczowe. Stanowi dla ciała ochronę termiczno-mechaniczną, oraz pełni rolę we wspomaganiu przesuwania się skóry względem powięzi głębokiej.

Badania wykazały, że powięzi są tkanką plastyczną, która ma zdolność do kurczenia się, dzięki obecności w niej miofibroblastów. W wyniku napięć mechanicznych, a także pod wpływem substancji chemicznych miofibroblasty ulegają kurczeniu się.

Nieprawidłowa postawa ciała, złe nawyki ruchowe, urazy, a także nieodpowiedni styl życia (złe odżywianie, używki, brak ruchu, zbyt mała ilość wypijanej wody, zaburzenia pH organizmu) powodują usztywnienie oraz skurczenie powięzi.

Jak powięzi wpływają na ciało?

 

Odkształcenie powięzi przejawia się w postaci zrostów, zgrubień, a także w uczuciu sztywności ciała. Uszkodzenie powięzi w wyniku urazów, operacji i blizn skutkuje jej nieprawidłowym napięciem i wpływa na inne partie ciała. Asymetria twarzy może być wynikiem zaburzenia prawidłowego napięcia powięzi z powodu zrostu np. w okolicy nogi czy brzucha… To co się dzieje przykładowo ze stopą będzie wpływać na inne części ciała, w tym również na głowę i twarz, a także odwrotnie.

W ciele ludzkim znajdują się dwie duże powierzchowne powięzi: powięź przednia TPP oraz tylna TPT. Przy prawidłowo zachowanej posturze ciała, taśmy te wzajemnie się równoważą. Niestety w rzeczywistości rzadko ma to miejsce, szczególnie w obecnych czasach, w których sporo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a także przy komputerze czy telefonie.

Taśma powierzchowna przednia przebiega od palców stóp, poprzez cały przód ciała, aż do czaszki, gdzie tworzy pętlę z tyłu głowy. Ma ona tendencję do przesuwania się dół, co z czasem zniekształca sylwetkę.

Zesztywniała powięź dodatkowo wpływa na kształt sylwetki, potęgując jej nieprawidłowość, a także wpływa na wygląd twarzy, szczególnie na kształt owalu i opadanie podbródka oraz ogólne wrażenie „spływania” twarzy w dół!

Dobrym testem oceniającym, a także poprawiającym elastyczność taśmy są pozycje: • klęk w zgięciu podeszwowym – ocenia i usprawnia dolną część taśmy TPP Obie stopy powinny być wyciągnięte, wraz z podudziami i dociśnięte do podłogi, a pośladki dotykają pięt (siadamy na piętach) • pozycja jogi tzw. kobry – ocenia i usprawnia górną część taśmy TPP

Taśma powierzchowna tylna przebiega od palców i podeszw stóp przez tylną część nóg, pleców, karku, czaszki aż po brwi. Jej nieprawidłowości wpływają nawet na zmarszczki na czole, opadanie brwi oraz powiek! Przesuwa ona skórę głowy do przodu, powodując opadanie tkanek.

• skłon w przód z rękoma opartymi na udach (nogi stopy rozstawione na szerokość bioder, nogi proste w kolanach, plecy proste, zgięcie ciała tylko w biodrach) jest jednym ze sposobów na sprawdzenie stanu napięcia taśmy, a także na przywrócenie jej funkcjonalności. • pozycja jogi „pies z głową w dół”

Co zrobić, aby powięzi były sprawne?

 

• zadbaj o prawidłową sylwetkę poprzez pilnowanie postawy ciała oraz ćwiczenia rozciągające typu joga, streching, pilates • nie pozostawiaj na długo nieleczonych kontuzji ciała • wykonuj ćwiczenia twarzy oraz masaże. • masuj głowę, aby uwolnić napięcia oraz koniecznie wpływaj na poprawę kondycji czepca ścięgnistego (krótki instruktaż jak to zrobić znajdziesz na moim YT: Masaż głowy redukujący napięcia oraz zmarszczki na czole.) • dbaj o dietę oraz odpowiednie nawilżenie organizmu • uzupełniaj poziom kwasu hialuronowego poprzez suplementację preparatami takimi jak Hialuron drink.

Komentarze

Dodaj komentarz:

* pola wymagane