Wpływ sylwetki na zgryz i wygląd twarzy 

Ludzkie ciało to skomplikowana struktura, w której wiele elementów jest zależnych od siebie. Wpływ sylwetki na zgryz i wygląd twarzy bywa większy, niż nam się wydaje. Kiedy spotykam kobiety podczas konsultacji lub warsztatów, lubię się im przyglądać i wyciągać wnioski skąd pochodzą zmiany na ich twarzach. Bardzo często ma to związek z postawą ciała i niewłaściwymi nawykami, wielogodzinnym pochylaniem się nad ekranem komputera, czy nieprawidłową pozycją ciała w czasie snu.  

Zmiany dotyczące dolnej i środkowej części twarzy zazwyczaj wymagają pracy z całym ciałem, a nawet ze zgryzem. Sylwetka ma bowiem wpływ m.in. na prawidłową okluzję, czyli sposób, w jaki stykają się górne i dolne zęby. 

Obserwując i korygując własną postawę, możesz świadomie przeciwdziałać ewentualnym nieprawidłowościom. Jest to istotne także pod kątem efektywności ćwiczeń jogi twarzy, która w połączeniu z masażami i dbałością o prawidłową pozycję ciała, przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty.

Nieprawidłowa postawa ciała — co ją cechuje i na co należy uważać?

Wady postawy są chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Brak ruchu, nieprawidłowe wzorce, praca siedząca, garbienie się podczas chodzenia i jazdy autem, dźwiganie, ale też częste używanie telefonu komórkowego — to wszystko ma wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, wygląd sylwetki, ale też wygląd twarzy oraz prawidłowy układ zgryzu. 

Z jednej strony już od dziecka słyszymy, jak ważny jest w życiu ruch i pilnowanie prawidłowej postawy ciała. Teoria, teorią. Niestety, jeśli świadomie nie pilnujemy naszej sylwetki, szybko możemy nabawić się wad, które będą oddziaływać na cały organizm.

Co cechuje prawidłową postawę ciała?

Prawidłowa postawa ciała to taka, w której części ciała są ułożone względem siebie w harmonijny sposób. 

 • Głowa naturalnie powinna ustawiać się prosto, jej czubek powinien być skierowany ku górze, a linia biegnąca przy uszach powinna pokrywać się z linią ramion.
 • Wszelkie, naturalne krzywizny kręgosłupa takie, jak lordoza czy kifoza, powinny zostać zachowane bez pogłębień i spłyceń. 
 • Klatka piersiowa powinna być otwarta, ale nie może być wypchnięta do przodu. 
 • Podobnie miednica — powinna opierać się na głowach kości udowych, układając się naturalnie, bez wypychania w przód lub chowania do tyłu

Jeśli w trakcie dorastania, nauki, wypoczynku, czy też dorosłego życia i pracy,  utrwalisz nieprawidłowe nawyki — z czasem zauważysz zmiany nie tylko w swojej sylwetce, ale też na twarzy. Ich efektem często są niepożądane problemy estetyczne, które trudno skorygować (zdecydowanie lepiej im zapobiegać).

Popularne wady zgryzu, a nieprawidłowa pozycja ciała

To, w jaki sposób utrzymywana jest głowa i szyja, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, ma wpływ na układ szczęki i okluzję, czyli prawidłowy styk górnych i dolnych zębów. 

Nieprawidłowa pozycja ciała może wywoływać takie wady zgryzu, jak: 

 • tyłozgryz, czyli cofnięcie żuchwy w stosunku do zębów szczęki, 
 • przodozgryz, który polega na zachodzeniu dolnych zębów na górne.

Tyłozgryz może wywoływać sylwetka pochylona do przodu, z zapadniętą klatką piersiową, wydłużoną w przód szyją i głową odchyloną w tył. Utrwalenie takiej postawy prowadzi do cofnięcia żuchwy.

Działa to także w drugą stronę. Jeśli masz problem z nadmiernym odchylaniem głowy i zmniejszoną lordozą szyjną, możesz zaobserwować wysunięcie żuchwy do przodu, czyli przodozgryz.

wady zgryzu wywołane przez nieprawidłową postawę ciała 
Wady zgryzu wywołane przez nieprawidłową postawę ciała.

Wpływ sylwetki na zgryz. Sprawdź to! Wykonaj proste ćwiczenie

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć wpływ sylwetki na układ szczęki i wady zgryzu — wykonaj kilka spokojnych ruchów głową do przodu i do tyłu z lekko otwartymi ustami. Z uważnością obserwuj, co się dzieje z żuchwą podczas ruchów głową w tył i w przód.

Poczułaś, jak pozycja żuchwy zmieniła się w trakcie ćwiczenia? Zauważyłaś, że podczas pochylania głowy, żuchwa delikatnie wysuwa się w przód? To samo dzieje się, gdy godzinami pochylasz się nad telefonem lub laptopem. Warto to kontrolować. 

Wady zgryzu to nie tylko estetyka twarzy i uśmiechu

Niestety wady zgryzu związane z nieprawidłową okluzją znacząco wpływają na wygląd twarzy oraz na zmiany zachodzące wraz z wiekiem. Po czasie nieprawidłowo napięte mięśnie mogą odzwierciedlać się na twarzy w postaci silnych bruzd na policzkach, przykurczonej brody, asymetrii, utraty kąta młodości (kąt pomiędzy podbródkiem a szyją), niekorzystną zmianą owalu twarzy, podwójnym podbródkiem, a nawet zmarszczkami na szyi. 

Jednak wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki twarzy i uśmiechu. Błędny wzorzec postawy i nieprawidłowości w obrębie narządu żucia, sprzyjają licznym problemom zdrowotnym. Mają wpływ na sposób, w jaki przeżywamy i przełykamy pokarm. Mogą prowadzić też m.in. do destabilizacji czaszki, która jest połączona siecią wiązadeł i mięśni z naszą żuchwą. 

Ponadto nieprawidłowa okluzja sprzyja takim zaburzeniom jak:

 • bezdech senny, 
 • zapalenie zatok,
 • powracające infekcje ucha,
 • bóle głowy i częste migreny, 
 • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami,
 • odczuwane napięcie mięśni szyi, karku i twarzy, 
 • nadwrażliwość zębów, kruszenie i ścieranie szkliwa. 

W prowadzonych badaniach zauważono także, że wrodzone lub nabyte nieprawidłowości zgryzu wpływają również na posturę ciała. 

Jak dbać o dobrą postawę? Czyli co zrobić, gdy rozpoznasz problem

Widzisz u siebie powyższe objawy? Warto skonsultować je z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Ponadto należy stale kontrolować pozycję swojego ciała i korygować złe przyzwyczajenia.

Bardzo dużo daje codzienna aktywność fizyczna, która zazwyczaj pozwala zniwelować skutki drobnych zaniedbań posturalnych.

Jeśli widzisz zmiany na swojej twarzy, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne. Oczywiście najszybsze efekty można uzyskać, korygując zgryz w młodym wieku, gdy kości są jeszcze plastyczne. Ale jeśli wada ujawniła się dopiero po czasie — nic straconego. W każdym przypadku warto rozpocząć od rozpoznania przyczyny nieprawidłowości. Aby leczenie było efektywne, konieczne jest zastosowanie działań profilaktycznych, które będą zapobiegać nawrotom. 

Jeśli chcesz posiadać naturalny, piękny uśmiech i zależy Ci, aby z Twojej sylwetki emanowała pewność siebie — zacznij analizować swoją postawę ciała. Zależy od niej więcej, niż mogłoby się wydawać.

Co ważne, prawidłowy układ żuchwy, głowy i szyi należy utrzymywać nie tylko w dzień, ale także nocą. W tej kwestii z pewnością pomocna będzie poduszka antyzmarszczkowa Bye Bye Wrinkless, która chroni twarz przed sennymi zmarszczkami, ale też dba o prawidłową pozycję głowy. 

Jest doskonała także po zabiegach stomatologicznych. Można na niej spać zarówno na boku, jak i na plecach. Jej kształt pozwala na prawidłowe podparcie odcinka szyjnego, zachowując odpowiednie ułożenie całego kręgosłupa.


Jeśli chcesz wiedzieć, jak wady postaw wpływają na wygląd twarzy (nie tylko na prawidłowy zgryz, ale też starzenie skóry), serdecznie zapraszam Cię do kolejnego wpisu: Wady postawy a wygląd twarzy.

Autorka wpisu:

Marta Kucińska-Bielecka – certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według Face Yoga Method, autorka książki Joga Piękna, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody. Uczę kobiety, jak na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie.